Aranżacja wnętrz
Architektura nowoczesnych wnetrz

Nowoczesna architektura : Meczet Ray of Light / Architektura ZEST

Posted in Uncategorized  by admin
September 2nd, 2019

Dzięki uprzejmości ZEST Architecture Barcelona ZEST Architecture udostępniła nam swoją propozycję zawodów w Dubaju organizowanych przez Via Traffic.
Meczet, zwany Promieniem Światła, ma przełomową koncepcję, pozwalającą na równy dostęp do sali modlitewnej dla mężczyzn i kobiet z metafizyczną separacją za pomocą światła.
Zobacz więcej zdjęć i opis architekta po przerwie.
Z meczem Ray of Light architektura ZEST dążyła do zaprojektowania nowoczesnego meczetu, w którym mężczyźni i kobiety mogą modlić się razem w jednym miejscu, jednocześnie szanując potrzebę pewnego stopnia separacji.
Sala modlitewna ma płynącą podobną do kopuły geometrię, która jest podzielona na dwie połówki przez pasek szkła (Promień Światła.), Przez który światło słoneczne wpada do metafizycznego rozdziału między płciami.
W nocy efekt ten osiąga się przy sztucznym oświetleniu.
Jedna połowa kopuły składa się do góry, tworząc zintegrowany minaret.
Dzięki architekturze ZEST Do meczetu prowadzi łagodnie podnosząca się rampa prowadząca obok obszarów ablucji w kierunku głównych schodów i kulminowana wizualnie w Ray of Light .
Wejścia do innych funkcji budynku zostały umieszczone po przeciwnych stronach, aby nie zakłócać tej oczyszczającej ścieżki.
Plan sali modlitewnej obraca się o 45 stopni, cały kształt skierowany jest w stronę Kaaba, gdzie wierzące kobiety znajdują się za mężczyznami wierzącymi, zgodnie z tradycją pierwszych meczetów (na wolnym powietrzu).
Dzięki architekturze ZEST Sala modlitewna wznosi się nad częściowo podziemnym budynkiem, w którym mieszczą się pomieszczenia ablucji, biblioteka i centrum społeczności skupione wokół chłodzącego patio.
Aby nadać dodatkowe światło podziemnym strefom, ZEST zaprojektował wzór świateł dachowych inspirowanych islamskimi motywami, które świecą nocą niczym klejnot dzięki zastosowaniu diod LED.
Cały budynek został zaprojektowany, aby zminimalizować zużycie energii.
Kształt kopuły (wykonanej z silnie izolowanego białego pokrytego żelazo-cementu) zapewnia maksymalne odbicie światła słonecznego w ciągu dnia i maksymalne chłodzenie nocne, podczas gdy pasek szkła między dwiema połówkami ma funkcjonalne okna, aby umożliwić wzajemną wentylację.
[więcej w: obróbka miedzi, farbex ciechanów, jaki beton na fundamenty ]

Tags: , ,

Komantarze do artykulu sa obecnie zamkniete, popros administratora strony o ich otwarcie jesli chcesz wziasc udzial w dyskusji pod artykulem. Kontakt do administracji w zakladce kontakt.(Mozliwe jest rowniez przeslanie propozycji tematow ktore mozemy uwzglednic w nastepnych naszych artykulach, bedziemy wdzieczni za wasze cenne sugestie i postaramy sie je wykorzystac przy kolejnych wpisach.)

Powiązane tematy z artykułem: farbex ciechanów jaki beton na fundamenty serwis do kawy z porcelany sklep rosenthal