Aranżacja wnętrz
Architektura nowoczesnych wnetrz

Architektura i nowoczesne budownictwo – Muzeum Sztuki Karoliny Północnej / Thomas Phifer and Partners

Posted in Uncategorized  by admin
September 1st, 2019

Scott Frances Architekt: Thomas Phifer Lokalizacja: Raleigh, Karolina Północna, USA Partner w Charge: Thomas Phifer AIA Partner projektu: Greg Reaves AIA LEED AP Architekt projektu: Gabriel Smith AIA LEED AP Zespół projektu: Adam Ruffin, Katie Bennett, Jonathan Benner, Eric Richey, Daniel Taft, Kerim Demirkan, Len Lopate, ChristophTimm, Joseph Sevene Lokalni architekci: Pierce Brinkley Cease + Lee, Raleigh, NC Inżynier budowy: Skidmore, Owings & Merrill LLP, Chicago, IL Inżynier mechanik: AltieriSeborWieber LLC, Norwalk, CT Landscape Architekt: Lappas + Havener, PA, Durham, NC Projekt oświetlenia: Fisher Marantz Stone, Nowy Jork, NY Generalny wykonawca: Barnhill, Raleigh Projekt NC Powierzchnia: 136 000 sf Rok Projektu: 2010 Zdjęcia: Scott Frances + 21 Wewnątrz Muzeum Północnej Karoliny Sztuka (NCMA), światło dnia i bujne otaczające pola mają niezwykłą obecność w instytucjonalnych galeriach sztuki.
Nad głową, setki eliptycznych okulistek w długich równoległych sklepieniach kąpią się w muzealnym wnętrzu w równym, pełnym świetle dziennym, modulowanym warstwami, które filtrują szkodliwe promienie.
W tej łagodnej scenerii, na tle czysto białych ścian, sztuka.
W tym mistrzowski ołtarz Giotta.
Nabrała większej intensywności i żywości.
Odejście od tradycyjnych hierarchii, muzeum jest pod pewnymi względami pojedynczym pokojem o powierzchni 65 000 stóp kwadratowych.
W obrębie tego przestrzennego kontinuum, kolejnych ścian, wiele wolnostojących bez sięgania do sufitu, wyznaczają oddzielne galerie.
Zamiast zamkniętych pomieszczeń każda galeria ma przynajmniej jeden otwarty narożnik, zachęcając do płynnego ruchu.
plan piętra Równie wyzwolony, układ muzeum jest nie-chronologiczny, nie określając żadnej konkretnej trasy ani sekwencji.
Uporządkowanie galerii milcząco zachęca odwiedzających do wędrówki od renesansu do klasyki, do Dworu Rodinów do malarstwa europejskiego i judaików, od egipskiego po współczesny amerykański, wywołując nieprzewidziane połączenia wizualne i skoki pojęciowe.
.
Scott Frances Museumgoers również swobodnie unosi się z krytych galerii do zewnętrznych kortów lub ogrodów z rzeźbami iz powrotem.
Ponieważ NCMA nie ma opłaty za wstęp, może zrezygnować z formalnych punktów kontrolnych, przekraczając wszelkie potrzeby dużego i kontrolującego holu lub kiosków na rzecz wielu pozornie przypadkowych wejść lub wyjść.
Flirtując z granicami, ogrodami i kortami, niektóre z odbijającymi basenami, rzutują na budynek w formie czysto prostokątnej.
Tam, gdzie elementy te nacinają główną objętość, biała skorupa wnętrza ustępuje szklanicy od podłogi do sufitu, modulowanej drobną prążkowaną i warstwową, mleczną zasłoną, trochę przezroczystą jak welony, a inne bardziej nieprzezroczyste.
Wielkie tafle szkła otwierają długie linie w poprzek wnętrza, rzucając ogrody jako intymny pierwszy plan na większy, bardziej dziki krajobraz: okoliczne tereny o powierzchni 164 akrów.
W przeciwieństwie do okien obrazowych, przy przytłaczających widokach z pełną siłą, to pośrednictwo skali tworzy subtelny postęp – wizualne odświeżenie, równoważenie intensywności sztuki.
Niemal namacalne, przestrzenne wstawki, dające wgląd w wodę, omszałą skałę, trawy i rzeźby plenerowe, stają się integralną częścią doświadczenia galerii.
.
Scott Frances Znowu na zewnątrz, budująca się skóra – ekran z deszczem z jasnych, matowych, anodyzowanych paneli aluminiowych – przenosi dyskurs z krajobrazem.
Te blachy aluminiowe, ułożone jak wielkie pionowe plisy lub gonty, delikatnie wychwytują otaczające kolory i ruch.
Z ukośnych punktów widokowych, znajdujące się pod spodem paski polerowanej na lustro stali nierdzewnej, które wychylają panele od frontu, przechwytują nieoczekiwane, rozproszone i migoczące odbicia.
W takich momentach krajobraz wydaje się przechodzić przez te migotliwie twarde ściany, tylko po to, by wrócić do wnętrza, zręcznie przekształcone, świetlistą folią do dzieła sztuki.
.
Scott Frances
[podobne: olx rypin, jaki beton na fundamenty, olx zachodniopomorskie ]

Tags: , ,

Komantarze do artykulu sa obecnie zamkniete, popros administratora strony o ich otwarcie jesli chcesz wziasc udzial w dyskusji pod artykulem. Kontakt do administracji w zakladce kontakt.(Mozliwe jest rowniez przeslanie propozycji tematow ktore mozemy uwzglednic w nastepnych naszych artykulach, bedziemy wdzieczni za wasze cenne sugestie i postaramy sie je wykorzystac przy kolejnych wpisach.)

Powiązane tematy z artykułem: jaki beton na fundamenty olx rypin olx zachodniopomorskie